تحصیل در اوکراین


همه ما در طول زندگی‌مان حداقل یک مرتبه با زبان انگلیسی ارتباط داشته‌ایم و آشنایی هر چند کم نسبت به آن داریم. از این رو دانستن یک زبان خارجی به جز انگلیسی آن هم برای تحصیل در یک رشته دانشگاهی، برای ما مشکلات عدیده‌ای ایجاد خواهد نمود.

اکثر متقاضیان تحصیل در خارج، آشنایی به زبان انگلیسی آن هم در سطح بالا ندارند، از این رو تحصیل در کشورهایی که اخذ مدرک زبان، یکی از شروط پذیرش می‌باشد مقدور نیست.

زمان اخذ پذیرش و ویزا، یکی از مواردی است که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، در انتخاب دانشگاه‌های مختلف در نظر می‌گیرند، بطور مثال متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا، کانادا یا حتی استرالیا بایستی حداقل شش ماه تا یکسال برای اخذ پذیرش منتظر بمانند. در این زمان اتفاقات مختلفی می‌تواند ایجاد گردد، از جمله تغییر قوانین پذیرش و ویزا، افزایش شهریه دانشگاه و موارد پیش بینی نشده دیگر. موسسه مهاجرتی اودسا این امکان را برای متقاضیان فراهم می آورد تا در کوتاه ترین زمان ممکن، بعد از امضای قرارداد، در دانشگاه های اوکراین حضور پیدا کرده و به تحصیل در دانشگاه های اوکراین اقدام نمایند.
​​​​​​​
دارا بودن دانشگاه‌های با رنکینگ بالای جهانی
عدم وجود آزمون ورودی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی​​​​​​​


تحصیل در دانشگاه‌هایی که دارای آزمون ورودی هستند، محدودیت‌های مختلفی از جمله ریسک قبول نشدن درآزمون، افزایش هزینه‌ها را ایجاد می‌نماید.

پایین بودن شهریه رشته‌های پزشکی اوکراین در مقایسه با سایر کشورهای اروپای شرقی
شهریه رشته‌های پزشکی در کشورهای آمریکا، کانادا یا استرالیا بالغ بر ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو در سال تخمین زده می‌شود. دانشگاه‌های اوکراین رشته پزشکی را درسطح بالایی و با شهریه بسیار پایین ارائه می‌دهد.

بالا بودن سطح رشته پزشکی در اوکراین
دانشکده پزشکی کارازین به دلیل سطح بالای آموزشی و همکاری تحقیقاتی با موسسات بین‌المللی اروپایی، آسیایی و آمریکایی، سالانه هزاران دانشجو را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می‌نماید.
​​​​​​​
هزینه‌های زندگی بسیار پایین
هزینه‌های زندگی از جمله هزینه خورد و خوراک، پوشاک، حمل و نقل و … جزو هزینه‌هایی است که افراد بصورت روزانه با آن درگیر هستند و بایستی بصورت مستمر پرداخت نمایند، و نمی‌توان پرداخت آن را به تاخیر انداخت. کشورهایی که دارای هزینه بالای زندگی هستند برای اکثر دانشجویان مخصوصا در بدو ورود به دانشگاه و نداشتن شانس یافتن شغل جهت جبران هزینه‌ها، انتخاب مناسبی جهت تحصیل می باشد.

یادگیری زبان روسی در اوکراین:
یکی از مشکلاتی که متقاضیان اقامت یا تحصیل در کشور اوکراین دارند ، ترس از یادگیری زبان روسی است.
بر خلاف تصورات غلطی که برخی از متقاضیان از زبان روسی دارند، این زبان بسیار زبان شیرین و جالبی است و کافیست شما کمی علاقه به خرج دهید و تفکرات غلط خود را نسبت به این زبان از ذهن خود خارج کنید.
این زبان ریشه های مشترکی با زبان انگلیسی و فارسی دارد.
به عنوان مثال: ما می گوییم چمدان، روس زبان ها هم می گویند چمدان. انگلیسی ها به برادر می گویند بِرادر و روس ها می گویند برات. انگلیسی ها به خواهر می گویند سیستر و روس ها می گویند سیسترا. ما می گوییم چای، روس ها هم می گویند چای. انگلیسی ها به پسر می گویند سان و روس زبان ها می گویند سین.ما می گوییم ماشین، روس ها می گویند ماشینا.
و هزاران کلمه مشترک دیگر بین انگلیسی و روسی و همچینین بین فارسی و روسی وجود دارد.
پس به هیچ وجه تحصیل در اوکراین رو به دلیل زبان روسی از دست ندهید.
و همچنین:
با توجه به این که برای تحصیل در رشته هوافضا در آمریکا مشکلات زیادی در رابطه با اخذ ویزا وجود دارد، اوکراین یکی از بهترین موقعیت ها برای این رشته است.
برای رشته های پزشکی و دندان پزشکی نیز به دلیل پایین بودن هزینه ها کشور اوکراین از بهترین انتخاب ها می باشد.
با داشتن اقامت دایم اوکراین هزینه تحصیل در رشته های دندانپزشکی ، پزشکی و رشته های فنی و مهندسی ارزانتر از دانشجویانی که فقط ویزای تحصیلی دارند می باشد. و اخد مدارک از این دانشگاه ها مورد تایید اتحادیه اروپا است.

هزینه اجاره خوابگاه و مسکن دانشجویی در کشور اوکراین:
​​​​​​​

هزینه خوابگاه دانشجویی ماهیانه ۳۰ الی ۴۰ دلار در پایتخت و بین ۲۰ الی ۳۰ دلار در شهر های دیگر است.
هزینه اجاره یک سوئیت دانشجوئی ۳۰-۷۰ متر با امکانات رفاهی و مبله دانشجوئی بسته به امکانات و فاصله با دانشگاه و موقعیت در شهر ماهیانه ۴۰۰-۲۰۰ دلار میباشد. شارژ ماهیانه شامل هزینه آب و برق و گاز و وسایل گرمایی و نظافت عمومی ساختمان(به جز تلفن و اینترنت) می باشد که بستگی به مساحت هر آپارتمان دارد و در تابستان ۴۰-۲۰ دلار و زمستان ۵۰-۳۰ دلار می باشد.
امکانات کلی خوابگاههای دانشگاههای کشور اوکراین
کف سرامیک یا پارکت
شوفاژ مرکزی
توالت فرنگی
حمام
آشپزخانه مشترک
خط تلفن سانترال مرکزی در قسمت پذیرش و نگهبانی
پست نگهبانی درب ورودی وطبقات خوابگاه، تریا
کاغذ دیواری و درهر اتاق پرده
تخت خواب
میز عسلی
۱ کمد چوبی
۲ عدد صندلی
تلوزیون
اینترنت
کافه تریا ( با هزینه جداگانه)
مزیت های بسیار تحصیل دراوکراین موجب شده است در سال های اخیر متقاضیان بسیاری علاقه مند به تحصیل پزشکی ، دندانپزشکی و فنی و مهندسی در اوکراین شوند. هزینه تحصیل مناسب، از سالی ۲۰۰۰ دلار تا ۴۵۰۰ دلار سالیانه ،دانشگاه های معتبر پزشکی، نزدیکی به ایران و اروپا، امکانات رفاهی و آموزشی از جمله این مزیت ها می باشد. در این میان تحصیل پزشکی در این کشور بخش بزرگی از مهاجرت های تحصیلی به این کشور را شامل می شود. آیا شما نیز علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندان پزشکی و یا رشته های فنی و مهندسی در اوکراین هستید؟ آیا از مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به اوکراین آگاهی دارید؟ کارشناسان و وکلای مجرب موسسه مهاجرتی اودسا در دفتر تهران با شماره ثبت: 50054 و دفتر کشور اوکراین دارای مجوزات قانونی از این کشور در خدمت علاقه مندان به تحصیل هستند. 

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی ، دندانپزشکی و رشته های فنی و مهندسی در اوکراین
​​​​​​​

اوکراین کشوری زیبا و کوهستانی است که در قاره اروپا قرار گرفته است. جمعیت کشور اوکراین در حال حاضر چیزی در حدود 40 میلیون نفر است. دین اکثریت مردم این کشور مسیحی است و اغلب پیرو مذهب پروتستان هستند.
حکومت در این کشور جدایی کاملی از دین دارد.یکی از سیاست های این کشور آن است که با به وجود آوردن امکانات مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی، متقاضیان کوشا و علاقه مند به تحصیل را به این کشور جذب نماید. از آنجایی که با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های اوکراین در جهان متقاضیان تحصیل در این کشور با آزمون ها و رقابت هایی روبرو می شوند باید قبل از ورود خود را آماده نمایند. از جمله رشته های پر طرفدار در ایران, اوکراین و جهان رشته پزشکی و دندانپزشکی است که با توجه به اعتبار این مشاغل در تمام کشور های جهان همواره برای ورود به این رشته های رقابت هایی گاه سخت وجود دارد. هر ساله دیده می شود دانش آموزانی که از سطح آموزشی بسیار خوبی نیز برخوردارند در کنکور پزشکی ایران پذیرفته نشده و نمی توانند وارد این رشته ها گردند.
ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین و دیگر رشته های مشابه می تواند موقعیت مناسبی برای این افراد باشد. گرچه رشته های مختلف تحصیلی از جمله پزشکی و دندان پزشکی در اوکراین نیز دارای آزمون ورودی نیست!
و شما دیگر نگران نیستید که با صرف هزینه های بالا در آخر در کنکور قبول نشید !
تنها دانشگاهی که امتحان ورودی میگیره ، دانشگاه بوگاملتس می‌باشد که امتحان ورودی بسیار آسان می‌باشد ، و فقط نمره معدل شما نباید کمتر از ۱۵ باشد !
در دانشگاه های اوکراین دو زبان اوکراینی و انگلیسی تدریس می‌شود !

مزیت های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین
​​​​​​​

 افرادی که از دانشگاه های برتر اوکراین فارغ التحصیل می شوند اجازه طبابت بین المللی را کسب می کنند که این خود مزیتی بزرگ برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی اوکراین است.
هزینه های تحصیل مناسب و معقول از جمله نقاط قوت تحصیل در کشور اوکراین می باشد. به طور متوسط هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین و در دانشگاه های دولتی این کشور به طور میانگین 2000 تا 4500 دلار به صورت سالانه می باشد که شهریه ای بسیار مناسب و معقول است. .
دانشگاه های این کشور امکانات آموزشی، رفاهی، کتابخانه ای، تجهیزات آزمایشگاهی بسیاری از امکانات دیگر را در سطح بالایی برای دانشجویان در کلیه رشته ها و به خصوص رشته های پزشکی ارائه می نمایند.
امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی با هزینه های بسیار اندک و تا حدود زیادی با هزینه های مشابه خوابگاه در ایران از جمله دیگر مواردی می باشد که کشور اوکراین را به کشوری جذاب برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی تبدیل نموده است.

دانشگاه های اوکراین :
 
گروه خوب دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین (ب) به قرار زیر است :
 
Karazin Kharkiv National University
Kharkiv National University of Radio Electronics
Kharkiv State Technical University of Construction and Architecture.
Kyiv National University of Construction and Architecture
National Academy of Sciences of Ukraine
National Aerospace University (Kharkiv Aviation Institute)
National Aviation University
National Technical University ‘Kharkiv Polytechnical Institute’
National Technical University of Ukraine (Kiev Polytechnical Institute), Ukraine
National University of Life Science & Environmental Studies (National Agricultural University)
Taras Schevchenko University of Kiev​​​​​​​

گروه متوسط دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین (ج) به قرار زیر است :
​​​​​​​

Donetsk National Technical University
Kharkiv State Automobile and Highway Technical University
Kharkiv State Municipal Academy
Kyiv National Linguistics University
Kyiv National University of Design and Technology
National Metallurgical Academy of Ukraine در مقطع کارشناسی کلیه رشته‌ها، در مقاطع کارشناسی ارشد ودکترا صرفاً رشته‌های فنی و مهندسی
National P.I Caikovsky Musical Academy
National University of Shipbuilding ‘Admiral Makarov’ (NUS)
Odesa National Maritime Academy
Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture صرفاً در رشته‌های عمران، ساختمان، معماری و رشته‌های مرتبط با آنها
Sumy State University در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کلیه رشته‌ها و در مقطع دکترا صرفاً رشته‌های مکانیک، الکترونیک، فیزیک، اقتصاد و مدیریت
Zhytomyr State ‘Ivan Franko’ University صرفاً در رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و تربیت دبیری
Mycola Lysenko Lviv National Music Academy
Uman National University of Horticulture صرفا رشتههای کشاورزی -باغبانی،زراعت، اقتصاد کشاورزی و مدیریت مزرعه-و منابع طبیعی

نکته های مهم برای تحصیل در دانشگاه های اوکراین
​​​​​​​

تحصیل در دانشگاه های بالا، تاییدیه وزارت علوم را دارد.
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین، جواز دریافت ارز دانشجویی از بانک مرکزی است.
تحصیل در  اوکراین، جواز ارزشیابی و معادلسازی تحصیلی است.
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین، شامل رشته های فنی و علوم انسانی است.
تحصیل در  اوکراین، شامل مقاطع کارشناسی تا دکترا است.
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین، شامل گروه عالی نمی شود.
تحصیل در  اوکراین، به زبان های انگلیسی و اوکراینی می باشد.
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین، شامل رشته های خلبانی نمی شود.
تحصیل در  اوکراین، امکان ادامه تحصیل با بورس در اروپا و آمریکا را دارد.
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین، ارزان و کیفیت قابل قبولی دارد.
تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در اوکراین، برای پذیرش فوری و سریع گزینه خوبی است.
تحصیل در دانشگاه های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمیباشد.​​​​​​، اما مورد تایید بیشتر کشور های اروپایی و آمریکایی می باشد.