تحصیل در آلمان

امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی، شرایط بسیار خوب کار پس از پایان تحصیل و دلایل دیگری باعث شده است آلمان یکی از اولین انتخاب های مهاجرت و تحصیل باشد. توجه داشته باشید که تحصیل به تنهایی نمی تواند منجر به اخذ اقامت دائم آلمان شود و افراد برای تحقق این امر باید پس از پایان تحصیل در آلمان استخدام شوند و ویزای تحصیلی آلمان را به نوع کاری تغییر دهند. فارغ التحصیلان به مدت 18 ماه فرصت دارند که در آلمان بمانند و به جستجوی کار بپردازند در صورتی که نتوانند در این زمان در شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند باید کشور آلمان را ترک کنند.​​​​​​​

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

معمولا برای تحصیل لیسانس در دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان، باید در کنکور ایران قبول شده باشید. اما موسسه MIE فرصت خوبی را فراهم آورده است تا با دیپلم 12 ساله، بدون قبولی در دانشگاه سراسری ایران در دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل کنید. در واقع دانش آموزانی که دیپلم ۱۲ ساله را در ایران اخذ نموده اند با دارا بودن مهارت زبان آلمانی در سطح A2 یا B1 می توانند در دوره زبان آلمانی و فاندیشن شرکت کنند و وارد مقطع کارشناسی شوند. 

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی​​​​​​​

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی​​​​​​​ ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان در بیشتر رشته ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود و دانشجویان می توانند با داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B2 در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نماید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی تقریباً رایگان می باشد و دانشجویان هزینه ای در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در هر ترم به عنوان شهریه پرداخت می نمایند.​​​​​​​

تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

در مقطع دکترا پذیرش با تأیید استاد راهنما انجام می پذیرد و در واقع کسانی می توانند در مقطع دکترا تحصیل نمایند که رزومه تحصیلی خوبی داشته باشند و از نظر استاد راهنما قابل تأیید باشند. همانطور که می دانید تحصیل در مقطع دکترا در آلمان به عنوان شغل پذیرفته شده است و دانشجویان با عملکرد مناسب خود در دانشگاه می توانند حقوق دریافت کنند و هزینه زندگی خود را تأمین نمایند. البته میزان این دستمزد به عملکرد دانشجو بستگی دارد و دستمزد همه دانشجویان به یک میزان نخواهد بود.

کشور آلمان برای آن دسته از عزیزانی که به دنبال کار پس از تحصیل هستند، دوره هایی تحت عنوان کار تحصیل ارائه نموده است. دوره های کار تحصیل آلمان برای افرادی که دیپلم 12 ساله خود را گرفته اند و حداکثر تا سن 24 سال دارند، به این صورت هستند که متقاضی در کنار تحصیل در آلمان می تواند در این کشور به کار مرتبط با رشته خود به مدت 16 الی 20 ساعت مشغول شود. این دوره ها برای بیشتر رشته های تحصیلی ارائه می شوند. متقاضی با شرکت در این دوره ها علاوه بر تحصیل ارزان در آلمان (فقط می بایست شهریه دانشگاه را پرداخت کند و از پرداخت باقی هزینه ها معاف می باشد) ماهیانه 300 الی 500 یورو نیز حقوق دریافت خواهد کرد.

دوره زبان المانی در سطح ها و مهارت های مختلف برگزار می شود. هرچه کلاس ها کوچک تر باشند یادگیری بهتر صورت می گیرد. به طور تقریبی کلاس ها در قالب گروه های 10 نفره و توسط گویندگان بومی که دارای مدرک دانشگاهی هستند، برگزار می شود. دانشجویان که به دنبال پیشرفت تحصیلی و کاری هستند، می توانند در دوره هایی شرکت کنند که این امکان را برای آن ها فراهم می کند. آزمون های TestDAF(آزمون المانی به عنوان یک ازمون زبان خارجی)، آزمون DSD (دیپلم زبان آلمانی) و GDS (دیپلم زبان المانی در موسسه گوته) از بهترین و معتبرترین دوره های زبان در المان هستند.
برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در دوره زبان المانی به صورت فشرده شرکت کنند، مدت 3 تا 12 ماه طول می کشد تا ویزای آن ها صادر شود. از شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای دوره زبان داشتن دیپلم، گواهی ثبت نام در دوره، اثبات تمکن مالی و گذرنامه معتبر است. در بسیاری از کالج ها و آموزشگاه های معتبر آلمان این دوره ها برگزار می شود و با شرکت در این دوره ها متقاضی می تواند با فرهنگ و اصطلاحات محاوره و عامیانه این کشور آشنا شود. در کالج هایی که دوره های زبان المانی تدریس می شود، بهترین مربیان مشغول به کار هستند. برخی از بهترین موسسات دوره زبان در المان عبارتند از:

The Middlebury School
Goethe University
Institute for International Education of Students Abroad (IES)
GLS Campus Berli

مهاجرت به آلمان از طریق دوره زبان​​​​​​​

مهاجرت از طریق کار تحصیل آلمان​​​​​​​

​میخواهید بیشتر بدانید؟

​​​فرم زیر را تکمیل کنید تا مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس گرفته و به سوالات شما پاسخ دهند

ثبت درخواست

پیغام شما با موفقیت ارسال شد.

موسسه مهاجرتی اودسا

ODESSA

02177916804 ​​​​​​​02177916735
​​​​​​​09126984393 09104787707​​​​​​​